Etiketler

, , , , , ,

daltonlar2

Bugün size sadece istihbaratta değil tüm emniyet teşkilatında yaşanan tayinlerin/tasfiyelerin perde arkasında yer alan “daltonlar” çetesini deşifre edeceğiz. Size bahsedeceğimiz “daltonlar çetesi” sadece İstihbaratta değil, tüm teşkilattaki önemli tayinleri bizzat yürütmektedir. Daire başkanlarını, il emniyet müdürlerini bile bu kadro belirlemektedir.

Daire başkanı/il müdürü olmak isteyenler kimin kapısını çalacağını iyi biliyor aslında. İyi bildiklerinden dolayı kendilerinden düşük rütbedeki “daltonlar çetesi”ne yaranmak için elinden geleni yapıyor, atmadık takla bırakmıyorlar.

Sadece tepe yöneticileri değil, kritik daire başkanlıklarında önemli gördükleri her pozisyon için yapılan tayinleri yönetiyorlar. Hiyerarşiyi alt üst eden bu çekirdek kadro öncelikle kendilerine biat etmeyen ve kritik yerlerde bulunan kişileri belirliyor. Ardından bu yerlere atayacakları, sözlerinden çıkmayacak ve biat edecek adamları belirleyip atanmalarını sağlıyorlar.

Bugüne kadar tüm illerde yaşanan Emniyet Teşkilatındaki görevden almalarda bu çete aktif rol oynuyor. Özellikle icracı birimlerde görev yapan personeli bir takım yaftalarla (artık onada gerek duymuyorlar. Şımarıklıkları o kadar tavan yaptıkı sahipleri gibi kendilerini firavun gibi görmeye başladılar) uzaklaştırarak, genel olarak disiplinsizlik, kumar ve alkol alışkanlığı, liyakatsızlık gibi sebeplerle aktif görev verilmeyen personelin buralara atanmasını sağlıyorlar.

Daltonlar çetesi yaptığı bu atamalarda tek kriter arıyor. Biat. Buna her türlü işlerini yapmaya hazır olanlar diye bakabiliriz. Böyle olduktan sonra ister kadın düşkünü, ister alkol düşkünü, ister rüşvetçi, ister meslektaşının eşi ile ilişki yaşamış olsun farketmez. Ki geçmiş twitlerimizde bunun örneğini gördünüz (bknz İ.G.)

Herkes çekirdek kadronun EGM Mehmet Kılıçlar, İDB Başkanı Engin Dinç, Personel Başkanı Eyüp Kınacı, Başbakanlık Koruma Başkanı Ramazan Bal diye tahmin etti, değil mi? Ama yanıldınız…

İşte “Daltonlar Çetesi”: ”İDB de şube müdürleri olan Resul Kabataş, Yılmaz Delen, Kenan Daşkın ve Mustafa Çakır” Peki bu müdürleri güçlü kılan ne? Dairede diğer şube müdürleri, Başkan ve Başkan yardımcılarını bile hiç takmazken neden Daltonlar Çetesinin etrafında dolanırlar. Başkan yardımcıları konusuna çok değinmeyeceğiz, zaten onların hali içler acısı, kimse tarafından kaale bile alınmamak çok zor olsa gerek.

MİT ile birlikte çalışan bu kadro her yerde kadrolaşmalarını hızla tamamlıyorlar ve müthiş bir güce kavuştular. Engin Dinç de Daltonlar çetesinin gücünü bildiği için sesini çıkaramıyor. Engin Dinç zaten karakter olarak kukla olmaya müsait bir yapıda olduğu için çekirdek kadro, atını istediği gibi oynatıyor. Bunun ispatı için İDB’na şu ana kadar alınan tüm amir, müdür, polis memurlarının kimlerin adamı olduğuna bakmak yeterli.

Daltonlar o kadar güçlendi ve şımardı ki, İDB Başkanı ve Personel başkanından rahatsız olduklarını, bulundukları makam için yeterli kapasiteye sahip olmadıklarını alenen ifade edebiliyorlar. Ama şimdilik onlarla devam edecek gibi görünüyorlar. Fakat EGM Mehmet Kılıçlar o kadar şanslı değil. Çekirdek kadro Mehmet Kılıçlar’dan çok rahatsız, şu anda EGM için alternatif arayışındalar.

Koca teşkilatın düştüğü duruma bakın. Koca koca daire başkanı, il emniyet müdürü adayı adamlar, üç koyunu güdemeyecek Dalton çetesinin ağzının içine bakar hale geldi.

Yazık gerçekten çok yazık…

Reklamlar